Mide ve bağırsakta oluşan gaza karşı 15 uyarı

Mide ve bağırsakta oluşan gaza karşı 15 uyarı

Bir çoğumuz karnımızda oluşan gazlar sebebiyle huzursuz oluyoruz. İnsanlardan bazıları bu rahatsızlığı sıradan alışılmış algılasada, bu durum hoş karşılanmamakta. Gaz oluşmasının ana sebepleri uygun olmayan beslenmeden ileri gelmektedir. Fakat beslenme kurallarına biraz riayet etmek, doğru baharatların kullanımı ve iyi kalitede mineral içerikli toprak bütün gaz sorunlarını devamlı olarak çözecektir.

1. Beslenmede değişiklik

Hazır işlenmiş ürünlerden kesinlikle kaçının, zira bunların içinde çok katkı maddeleri bulunmakta. Yağda kızartılmış gıdalar veya şeker katkılı ürünler çok hassas olan sindirim sistemimizde sorunlar yapabilir. Eğer bazı buğday ve süt ürünleri veya belirli meyveler sizde gaz oluşumuna sebep oluyorsa lütfen bunları titiz bir şekilde takip ve tespit edin. Size tavsiyemiz her zaman taze ve zengin vitaminli beslenme şekli tercihiniz olsun.

2. Besin tüketirken doğru sıralama

Aslında her sağlıklı gıda gaz yapabilir. Fakat bu onları tüketmeyin anlamına gelmez. Mesela fasulye, soğan, elma, kayısı, kiraz, turp, pırasa gibi besinler gaz yapabilir ama son derece değerlidirler. Önemli olan ise bunları tüketirken belirli düzen ve kuralları göz önünde bulundurmak. Demek ki yediğimiz gıdalarda herhangi bir sorun yok yalnızca hazırlanış ve tüketiliş şekline dikkat etmek gerekiyor.

3. Besinlerin hazırlanışı

Bazı yemeklerin hazırlanışında gaz yapacak baharatlardan sakınmak gerekir. Mesela mercimeğin yanına kimyon iyi gider ve ekmek hamuruna rezene, anason, kişniş gibi baharatlardan ilave edebilirsiniz. Kuru bakliyatlar kaynatıldıktan sonra suyu dökülürse iyi olur zira içinde çok gaz yapan maddeler oluşmaktadır.

4. Rezene, Anason ve Dereotu

Rezene çayı severmisiniz? Rezene çayı ezilmiş rezene tohumlarından yapılırsa mağazada satılan paket çaylardan daha etkili olur. Dilerseniz rezene tohumlarını çiğneyebilirsiniz. Tohumların içeriğinde bulunan maddeler sindirim sistemi kaslarını rahatlatır ve birikmiş gazların kaybolmasına vesile olur. Anason ve derotu için de aynı şeyler geçerlidir. Ayrıca taze bir nefese de kavuşursunuz.

5. Zencefil

Zencefil çayı içmek ve taze zencefil kökü yemek gaz oluşumuna karşı çok etkili iki seçenekdir. Yemeklerin içine taze veya kuru zencefil ilave edin. Her öğünden önce bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil yemenizi tavsiye ederiz.

6. Kimyon ve Çemen

Kimyon tohumları gazı önler, sindirim rahatsızlığını ve kasılmaları giderir. Sindirim sisteminin sağlıklı kalmasını sağlayan kimyon tohumları aynı rezene gibi ağızda çiğnenir, yemeklere katılır veya çay olarak tüketilir.

7. Maydonoz

Maydonoz karında gaz oluşumunu önleyen bir bitkidir. Bu bitkiyi kuru veya taze doğranmış olarak salata, yemekler ve köftede tüketebilirsiniz. Ayrıca taze maydonoz suyu sıkıp içmek çok faydalıdır.

8. Mineral Toprak

Mineral toprak sindirim yolunda emilim özelliği gösteren bir madendir. Oluşan fazla havayı ve dolayısıyla zehirleri engeller ve gaz birikmesine önler. Öğünlerden 30-60 dakika önce bir veya iki çay kaşığı minaralli toprak yemeniz gaz birikmesini durduracaktır.

9. Bağırsak temizliği

Düzenli bağırsak temizliği bağırsakların sağlıklı kalmasına çok faydalıdır. Bu sayede fermentasyona uğramış gıda artıkları bağırsaktan atılarak temizlenir. Ayrıca bağırsağın içinde bulunan bakterilerin uyumlu çalışması gaz oluşumunu ortadan kaldırır.

10. Probiyotika

Canlı mikroorganizmalardan oluşan karışımlara kısaca probiyotika diyebiliriz. Mesela laktikasit bakterileri veya bifido bakterileri insan bedenine oldukça faydalıdır. Yüksek değerde probiyotik bileşimler bağırsak bakterilerin tekrar onarılmasına vesile olurken aynı zamanda hastalık yapan mikropları etkisiz bırakırlar. Karında gaz oluşmuş ise bu bağırsağın tam sağlıklı olmadığının göstergesidir. İşte burada probiyotik maddeler sizi rahatlatır ve bozulan bakterileri bastırarak gaz oluşumunu önler.

11. Sarımsak

Sarımsak gaz oluşumunu önleyen ve engelleyen faydalı bir bitkidir. Hazmın kolay olması için uyarı görevi yapan sarımsak aynı zamanda mikrop ve parazitlere karşı çok etkilidir. Faydasını görmek istiyorsanız taze sarımsak tüketin. Fakat aşırı rahatsız edici kokusundan dolayı toplum arasında bulunmamaya dikkat etmelisiniz.

Ağız kokusunu gidermek için maydonoz, karanfil veya naneli sakız çiğneyebilirsiniz.

12. Karahindiba Çayı

Bir çok bölgede yetişen karahindibanın faydası saymakla bitmez. Bu özelliklerden bir tanesi ise karında gaz birikmesini önlemektir. Dilerseniz bu bitkinin çayını için veya taze olarak salatalara doğrayın veya kuru olarak yemeklere katın.

13. Sıcak Su

Günde en az yarım bardak sıcak (olabildiğincek) su içmek yine karında gazı engelleyen kolay faydalı bir uygulamadır.

14. Nane Yağı

Uçucu nane yağından yarım bardak soğuk su içine iki damla damlatmak karında biriken gazlara karşı sizi rahatlatacaktır. Bu uygulama günde iki defa tekrarlanır.

15. Beden Hareketleri

Sırt üstü yatarak bacakları havaya kaldırın. Bu haldeyken bisiklet sürüyormuş gibi bacaklarınızı hareket edin. Çok hareket etmek hazmı kolaylaştırır ve gaz oluşumuna mani olur.

Trampolin üstünde yukarı doğru zıplama veya durduğunuz yerden havaya zıplama egzersizi hazmin rahat işlemesine vesile olacaktır. Bağırsak ve midenin bu esnada haraket etmesi ve uyarılması sağlanır. Bağırsak duvarına yapışmış artıklar çözülmeye başlar. Lenf akımı ve dolaşım harekete geçer ve bağırsaklarda olumlu sonuçlar başlar.

Yukarı atlama hareketleri sürekli yapılırsa kaslar güçlenir, eklemler alışır, kemikler sağlamlaşır, kalp ritmi düzelir, akciğerler iyileşir ve daha birçok başka faydalı özellikler kazanılmış olur.