Sabahları limonlu su içmenin 20 faydası

Sabahları limonlu su içmenin 20 faydası

Saf su içerisine limon sıkmak sadece susuzluğunuzu gidermez, aynı zamanda vücudunuza vitamin, mineraller ve eser elementler takviye eder. İçerisine limon sıkılmış su en iyi enerji kaynaklardan biridir. Mesela sabahları uyanıncaya kadar bedenimizde bulunan dokular susuz kalır. Oysaki beden içi zehirlerin atılabilmesi için çok suya ihtiyacımız var. Yani kısaca limonlu su ile böbrekler, mide ve bağırsak işlevlerini daha sağlıklı yapabilir.

Güne limonlu su ile başlamanın 20 önemli avantajı

 1. Limonlu su tüketmek vucudumuza elektrolit girmesini sağlar. Elektrolitler ise çok önemli rol üstlenirler, mesela hücre içindeki ve dışındaki sıvı dengesinin sağlanması gibi. Hidrasyon dengesi sinirlerin uyarılması, kasların fonksiyonu ve pH dengesi gibi önemli görevler üstlenmektedir. Limonda kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi değerli elektrolitler bulunmakta.

 2. Limonlu su eklemlere, eklem ağrılarına ve kas ağrılarına karşı iyi gelmektedir.

 3. Ilık su ve limonu karıştırarak içmek limon muhtevasındaki sitrik asit sebebiyle sindirimi kolaylaştırır. Zira sitrik asit, enzimler (çoğunluğu protein yapısında olan canlılar tarafından sentezlenebilen biyolojik katalizörler) ve diğer asitlerle etkileşerek mide suyu salgısını canlandırır.

 4. Karaciğer en fazla enzim üretimini yine bu su içerisine sıkılmış limon ile sağlamaktadır.

 5. Limonlu su karaciğeri temizler ve zehirli atıklardan kurtulmasını sağlar.

 6. Solunum yolları iltihaplarını yok eder, boğaz ağrısı ve bademcik tahrişini önler.

 7. Hafif sıcak su ile imon karıştırılıp içilirse büyük abdeste çıkma konusunda çok rahatlayacaksınız.

 8. Çalışan, tembel olmayan bir metabolizmaya kavuşmanın en doğal yolu muhakkak limonlu su içmektir. Zira limon çok kuvvetli bir antioksidandır ve bedenimizi serbest radikaller dediğimiz tehlike moleküllere karşı korur. Böylece bağışıklık sistemimiz güçlü kalabilir.

 9. Limonlu su sinir sistemimizin düzenli çalışmasına fevkalade yardımcı olur (içeriğindeki yüksek potasyum sebebiyle). Korku ve depresyonun başlıca nedenleri genellikle kanda potasyum eksikliğinden ileri gelmektedir bu sebeple sinir sistemi kalbe uyarı gönderebilmesi için yeterince potasyuma sahip olması gerekmekte.

 10. Limonlu su kanı, damarları ve atardamarları temizler.

 11. Limonlu su tansiyonu düşürür. Günlük bir limon tüketmek yüzde 10 tansiyonu düşürebilir.

 12. Limonlu su vücudumuzda alkali etkisi meydana getirir. Öğünden az bir zaman önce içilmiş olsa bile bedenimizde pH-değerinin ayakta kalmasını sağlayabilir. PH-değerimiz ne kadar yüksek olursa o kadar vücudumuz hastalıklara karşı dirençli olmaktadır.

 13. Limonlu su hem cilde iyi gelmektedir. Limonun içindeki C vitamini cildinizin genç kalmasına vesile olacak. Düzenli (günlük) limonlu su tüketmek cilt deri durumunun iyileşmesine katkı sağlayacak.

 14. Ürik asitin incelmesi konusunda limonlu su fayda sağlar.

 15. Limonlu su hamile bayanlara yararlıdır. İçeriğindeki C vitamini fiziksel ve zihinsel değişimlere yardımcı olmakta ve bedene mikrop ve virüsler önlemede destek vermekte. Vitamin C anne karnında doğmamış bebeklerin kemik dokularının oluşmasında yardımcıdır. Aynı zamanda yüksek potasyum zengini limonlu su bebeğin beyin hücre gelişiminde ve sinir sistemi oluşumunda önemli yer tutar.

 16. Limonlu su mide yanmasını hafifletir. Bunun için bir çay kaşığı sıkılmış limonu yarım bardak su ile karıştırmanız yeterlidir.

 17. Limonlu su ile safra taşı, böbrek taşı, pankreas taşı ve bedende biriken kireçlenmeler eritilmektedir.

 18. Limonlu su zayıflamaya yardım eder. Limonda bulunan pektin lifler açlığı bastırır. Tıbbi çalışmalar sonucunda alkali besin tüketen insanların daha çabuk kilo verme özelliğine kavuştuğu ispatlanmıştır.

 19. Diş ağrılarınızda ve diş iltihaplarında limonlu su size fayda sağlayacaktır.

 20. Limonlu su kanseri önlemede etkilidir. Bunun sebebi alkali değeri yüksek besin olmasındandır. Bilimsel çalışmalar kanserin alkali ortamında oluşamayacağını göstermiştir.

Nasıl ve ne zaman limonlu su içilmelidir:

Temiz ısıtılmış su veya kaynak suyu kullanın. Yarım bardak ılık su içerisine yarım limon sıkın. Makine ile sıkma imkanınız varsa daha iyi olabilir.

Sabah aç karnına veya öğünlerden 1 saat önce içebilirsiniz.

Unutmayın eğer dostlarınız size bir file limon hediye ederse muhakkak limonlu su olarak tüketin.