Hindistan cevizi ile 8 sağlıklı ipucu

Hindistan cevizi ile 8 sağlıklı ipucu

Hindistan cevizi ve yağı herkesin bildiği gibi çok sağlıklı bir gıdadır. Bunama, diyabet, aşırı kilolar, fungal enfeksiyonlar ve kanser gibi bir çok hastalıklara karşı faydalı bir meyvedir. Bu yazımızda sizlere hindistan cevizi sütünü nasıl kendiniz elde edebileceğinizi, hindistan cevizi yağının gizemi, glutensiz pasta veya kol altı ter kokusunu engelleyen sağlıklı deodorant elde etme yollarını aktarmak istiyoruz.

Günlük ipuçları

Gizemli kokusu ve lezzetli tadı ile hepimizin sevdiği hindistan cevizini günlük hayatımızda daha fazla tüketmemiz lazım. Tartışılmaz şifa hazinesi olan bu meyve metabolizmayı canlandırır, hem zayıflatır, mantar ve bakterileri durdurur, kanser hücrelerine karşı direnç gösterir, kolesterol düzeyini rahatlatır, hatta bunama rahatsızlıklarını iyileştirmeye vesile olur.

Bu nedenle doğru ve sağlıklı hindistan cevizi seçimini bilmemiz gerekir. Genelde bu meyve kahverengi kalın ve dış yüzü saçaklıdır. Ama önemli olan içerisindeki su miktarının bol olması ve salladığınızda çok ses çıkarmasıdır. Eğer salladığınızda fazla ses gelmiyorsa bu meyve eskimiş demektir.

Hindistan cevizi nasıl soyulur?

Cevizin üzerinde bulunan 3 gözeneklerden birisini mesela tornavida ile delin ve pipeti deliğe sokun ve sonra afiyetle içebilirsiniz. Eğer ceviz suyunu bardağa doldurmak isterseniz iki gözüde delin, böylece rahat akmasını sağlayacaksınız. İçi boşalan hindistan cevizini çekic ile kırabilirsiniz. Mesela bir bez veya gazete kağıdı üzerine koyduğunuz cevizi üzerindeki çizgilerinden takip ederek 2-3 kez çekic ile vurarak çatlatın.

Hindistan cevizi kırıldıktan sonra nasıl muhafaza edilir?

Çok doyurucu olan cevizin hepsini bir kerede yemeniz mümkün değilse arta kalanını derin bir kaba koyun ve üzerini tamamen su ile doldurun. Buz dolabında muhafaza edilen hindistan cevizi en geç iki veya üç gün içerisinde tüketilmelidir.

Hindistan cevizi ip ucu 1 - ev yapımı hindistan cevizi sütü

Çok basit bir işlem ile elde edilen sütü inanıyoruz ki sizde seveceksiniz. Herşeyden önce 2 hindistan cevizi ve iyi bir blendere ihtiyacınız olacak.

Malzemeler:

 • Hindistan cevizi suyu (bir cevizden akıtılmış)
 • Hindistan cevizi içi (küçük parçaçıklar halinde)
 • sıvılaşması için ilave suya ihtiyaç olabilir
 • 1/4 ile 1/2 çay kaşığı vanilya tozu (vanilya şekeri olmasın)
 • 5 damla stevia (şeker otu) veya hindistan cevizi çiçeği şekeri

Hazırlanışı:

Hindistan cevizi parçalarını ve hindistan cevizi suyunu blender ile bir kapta hafif katı haline gelene kadar karıştırın. Muhtemelen biraz temiz su ilave ederek bu karışımı süzgeçe dökün. Nihayet süzgeçden geçeni vanilya ve stevia (şeker otu) veya hindistan cevizi çiçeği şekeri ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Şayet hindistan cevizi sütünü mağazadan hazır satın almak isterseniz, size tavsiyemiz tamamen doğal en az % 60 oranında hindistan cevizi muhtevalı katkısız ve kalınlaştırıcı işlem görmemiş ürünlere dikkat etmeniz.

Hindistan cevizi suyu ile sütü arasındaki fark artık siz okuyucularımız tarafından bilinmektedir.

Hindistan cevizi ip ucu 2 - Hindistan cevizi suyu bir enerji içeceği

Hindistan cevizi suyunun tadı yumuşak, tatlımsı ve susuzluğu gideren bir enerji içeceğidir. Dünyada bir çok meşhur sporcu bu doğal enerji içeceğini tüketmekte. Mesela 2010 yılında tennis yıldızı John Isner 11 saat süren tennis müsabakasını kendi lehine sonuçlandırdığında bunu hindistan cevizi suyuna borçlu olduğunu ve çok sevdiğni itiraf etmiş. Aynı zamanda bu sporcunun dayanıklılığı acaba bu cevizden mi kaynaklandığı sorusunu akıllara getirmiştir.

Çok özel bileşim sahibi bu mucize meyvenin yüksek oranda mineraller bulundurması hayati önem taşımaktadır. Özellikle yüksek miktarda potasyum ve kalsiyum ihtiva etmesi ve yapay şekerden, yapay vitaminden ve yapay tatlandırıcıdan arınmış bu doğal enerji kaynağı insan dostu faydalı bir içecektir.

Taze hindistan cevizinden elde edilmiş suyu

İyi bir hindistan cevizi suyu nasıl alınır? Genelde olgunlaşmış kahverengi hindistan cevizleri içerisinde az meyve suyu bulunur. Oysa tropikal bölgelerde taze hindistan cevizi suyu çok daha lezzetli ve faydalıdır. Diyeceğimiz şu ki mağazalarda satışa sunulan hindistan cevizi suyu her zaman hakiki olmayabilir. Koruyucu maddeler ve askorbik asit cevizin tadını ekşimsi yaptığı gibi kaliteyi de düşürmektedir. Oysa hakiki hindistan cevizi suyu tatlımsı ve kendine özgü lezzet farkı gösterir. Bu nedenle hakiki ceviz suyu almak istediğinizde özel aktarlara başvurmanız tavsiye olunur.

Hindistan cevizi ip ucu 3 - Hindistan cevizi püresi (yağlanmış)

Oldukça meşhur olan hindistan cevizi püresi ezilerek meyve içi tabakalardan özenle alınır. Kavanozlara doldurulan bu püre tıpkı hindistan cevizi yağı gibi 24 derecede sıvılaşır ve bunun altına düştüğünde tekrar katılaşmaya başlar. Yağlı hindistan cevizi püresi mutfağımızda çok yönlü kullanılır.

Yağlı hindistan cevizi hücreleri besler

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı soyulmuş kenevir tohumu
 • 3 yemek kaşığı hindistan cevizi püresi
 • dilediğinz meyveler (mesela kayısı ve muz, elma ve muz …)
 • yarım çay kaşığı tarçın
 • sıkılmış yarım limon suyu

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri mixer kabı içerisinde su ilave ederek hafif katı olana kadar karıştırın. Bu özel karışımın içinde bulunan tarçın kan şekerinizi dengeler, limon karaciğeri canlandırır, hindistan cevizi yağ asiti besler ve kenevir tohumu ise omega-3 ,omega-6 dengesini ayarlar. Ayrıca limon karaciğere canlılık kazandırma özelliğine sahiptir.

Eğer kilo kaybına maruz kalmış iseniz veya hastalık nedeniyle çok zayıf ve halsiz duruma geldiyseniz o vakit size şu değişikliği tavsiye ederiz. Önceki gibi kenevir tohumu değil bunun yerine çiğ yumurta, hindistan cevizi yağı ve dilediğiniz meyve karışımı ile oldukça besleyici bir karışım elde edilebilirsiniz. Böylece yüksek bir vitamin desteği almış olursunuz. Zira önemli yağlar ve değerli maddeler bedeninize güç sağlayacaktır. Hakiki, saf hindistan cevizi yağı ise bütün zamanların en iyi kızartma yağı olma özelliğine sahiptir.

Hindistan cevizi ip ucu 4 - hindistan cevizi ile mısır patlatması

Hindistan cevizi çoğunlukla doymuş yağ asitlerinden meydana gelmiştir ve bu nedenle yüksek ateşte kızartılabilir. Kolesterondan arınmış, zararlı trans yağları olmayan fakat orta zincirli bakteri karşıtı yağasiti yönünden zengin ve bedende yağ bağlamayan bir gıdadır. Hindistan cevizi yağını alırken cam kavanozda, doğal, soğuk pres yapılmış, ısı işleminden geçmemiş, rengi ve kokusu değiştirilmemiş olması önemlidir. Hindistan cevizi yağı ile leziz ve yapabileceğiniz en sağlıklı mısır patlaması patlatabilirsiniz. Lakin mikro dalga fırın için hazırlanmış olan mısırı tatlandırıcılar, emülsiyonlaştırıcılar, sağlıksız yağlar ve aromalardan dolayı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Kendiniz daha kolay ve daha sağlıklısını yapabilirsiniz:

Hindistan cevizi yağı ve hindistan cevizi çiçeği şekeri ile tatlı mısır patlatması

Büyük tencereye ihtiyacınız olacak.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı organik hindistan cevizi yağı
 • 1/2 bardak mısır
 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi çiçeği şekeri

Hazırlanışı:

Evvela hindistan cevizi yağını tencerede yüksek derecede ısıtın. Şekeri ve mısırı karıştırın, bu karışımı daha sonra tencereye boşaltın. Hızlı bir şekilde tencerenin içeriğini karıştırın ve kapağını derhal kapatın. Mısır patladıkca tencereyi sallayın. Patlama sesleri bitince ocaktan alın ve bir kaba boşaltın.

Hindistan cevizi ip ucu 5 - Cilde faydalı losyon

Hindistan cevizi yağı sadece yemek için değil aynı zamanda bakteri yok eden ve mantarı önleyen bir cilt bakım yağıdır. Su gibi deri altına çabuk nüfuz eder ve kırışmış bölgeleri tekrar yumuşatarak canlı kalmasına vesile olur.

Diğer yağlara göre oksijen ve ışığa karşı cildinizi dış etkenlerden korur, genç kalmasını sağlar. Bayanlarda oluşan vajina mantar hastalığı tedavisinde günde iki defa sürmeniz hem kuruluğu giderir hemde hastalığı iyileştirir.

Hindistan cevizi ip ucu 6 - Kol altı kokularına giderir

Geleneksel kol altı deodorantlarda olduğu gibi aluminum ve diğer kimyasal bileşikler bulundurmayan hindistan cevizi yağını kol altı bölgelere sürdüğünüzde kokuları giderir ve mikropları yok eder. Faydalı bir deodorant elde etmek isterseniz ayrıca sodyum bikarbonat (kokuları emmesi için) ve mısır nişastası bulundurmanız yeterli olacaktır. Tarifimiz şu şekilde:

Malzemeler:

 • 1/4 bardak sıvı hindistan yağı veya 4 yemek kaşığı katı hindistan yağı
 • 1/4 bardak sodyum bikarbonat
 • 1/4 bardak mısır nişastaı
 • bir kaç damla lavanta veya limon yağı
 • kapaklı bir cam şişe

Hazırlanışı:

Sodyum bikarbonatı ve mısır nişastasını bir tabakta karıştırın. Erimiş hindistan cevizi yağını ve lavanta veya limon yağından dilediğinizi kadar damla ilave ederek tekrar güzelce karıştırın. Karışım katılaşmadan evvel cam şişeye doldurun. Ertesi günden itibaren elinizin ucuyla biraz alın avucunuzda eritin ve kol altına sürünüz.

Hindistan cevizi ip ucu 7 -Ekmek ve pastalara hindistan cevizi unu

Çölyak hastalığı olanlar veya az karbonhidratlı ekmek isteyenler hindistan cevizi unundan yapılmış pasta, ekmek ve simitlere hayran kalacaklar. Hindistan cevizinde gluten olmadığı için diğer unlar gibi yapışma özelliği göstermez. Bundan dolayı daha fazla su karıştımanız gerekecek. Aynı zamanda hindistan cevizi ununda pek az karbonhidrat bulunuyor. Arpa, buğday ekmeklerinde % 70 karbonhidrat bulunurken hindistan cevizi unu sadece % 16 ihtiva eder. Ayrıca oldukça sağlıklı olan hindistan cevizi ekmeği hem faydalı bir protein zenginidir.

Hindistan cevizi ip ucu 8 - Hindistan cevizi çiçeği şekeri

Harika bir meyve olan hindistan cevizinden bildiğimiz gibi yağ, un ve yağlı püre şeklinde istifade edebilmekteyiz, ancak unuttuğumuz bir şey var ki o da bu meyvenin doğal şekeri. Eski usullerle toplanan bu çiçeğin meyve şekeri oldukça düşüktür ve bu nedenle vücud da kan şekerinin dengede kalmasına vesile olur.