Devamlı zencefil tüketmenin 12 faydası

Devamlı zencefil tüketmenin 12 faydası

Zencefil doğada bulunan en tesirli ve en yararlı yumru köklerden biridir. Hastalıklara karşı çok etkili olan bu bitki değişik alanlarda kullanılır. Ferahlatıcı tat veren zencefil yemek öğünlerini zenginleştiren bir şifa kaynağıdır. İlaç sanayiinde kullanılan Draminden (deniz tutması) veya bazı iltihap önleyicilerden daha tesirli olan zencefil, yan tesiri olmayan bir iksir dir. Şu ana kadar çeşitli ihtivası hakkında araştırılan zencefilin iki ana temel bileşimi - Gingerol ve Shogaol - maddeleri önemli faydalar sağlamıştır.

1) Soğuk algınlığı ve gribe karşı

Öksürme, hırıltı ve sürekli kapalı burun kış aylarının beraberinde getirdiği bir özelliktir. Bu rahatsız edici durum karşısında zencefil balgamı yumuşatarak akıp gitmesini sağlar. İçeriğindeki uçucu yağlar ve vitaminler virüslerin zararlı özelliklerini azaltır, önler ve soğuk algınlığının, boğaz ağrısının, sinüzit ve gribin kaybolmasına yardımcı olur.

Yetişkinlerde tedavi için 2 yemek kaşığı taze doğranmış zencefil bir bardak sıcak su ile beraber günde 2-3 defa tüketilir. Ayrıca kas ağrılarında, grip, karın ağrısı, halsizlik gibi durumlarda zencefil kullanılabilir. Bu bitkinin ana maddesi Gingerol güzel bir tad ile beraber bitkinin faydalarının meydana çıkmasına vesile olmaktadır.

2) Kasılmalar, sabah bulantıları ve yolculuk tutmaları azalır

Zencefil mide ve bağırsak gribi ve sabah bulantılarında 75% oranda iyileştirici etkiye sahiptir. Ayrıca baş dönmesi, migren ve adet düzensizliği sıkıntılarında faydalıdır. Bayanlar adet rahatsızlığında sıcak zencefil çayına doymuş bir havluyu alt tarafına kasık bölgelerinin üstüne koyarak kaslarda gevşeme meydana getirebilir.

3) Mide ağrıları ve bulantıya son

Daha önceden söylediğimiz gibi zencefil özünde bulunan uçucu yağlar (Gingerol ve Shogaol) iyileştirici özelliğe sahip olduğu kadar bu bitkinin tadınıda belirlemektedir. Uçucu yağlar sayesinde beden sindirime yardımcı enzimler üretir. Bu enzimlerle beraber bulantı, kasılmalar ve ishal sebebi asitler etkisiz hale getirilir.

4) Kan dolaşımı ve pıhtılaşma bozuklukları düzelebilir

Zencefil krom, magnezyum ve çinko içerir ve bu maddelerin hepsi kan akışı için çok önemlidir. Mesela sabah bir fincan zencefil-çayı kan akışına fayda verir. Bu bitkinin özünde bulunan mineral ve aminoasit gibi bileşimler kanın rahat akmasını sağlar ve kalp-dolaşım hastalıklarını azaltır. Ayrıca terlemeyi azaltan zencefil-çayı asya memleketlerinde yaz aylarında sevilen bir içecektir.

Trombozitler kanın parçalarından olup damar içerisinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücre parçalarıdır. Eğer pıhtılaşma fazla olursa kalp krizi, inme ve derin damar tıkanıklığına sebep olur. Kan pulçukları içerisinde bulunan maddeler topaklanmayı azaltır özelliklede zencefil trombozit toplanmasını düşük seviyelerde tutar.

5) Ağrılar ve iltihaplar azaltır

Zor bir egzersizden sonra kaslarda genellikle hamlama meydana gelebilir. Bununla birlikte düzenli zencefil tüketmek ise kas ağrılarını ve hamlamayı önemli şekilde azaltır. Sonuç olarak bu sayede rakiplerinizden fazla antrenman yapma imkanı bile elde edebilirsiniz. Kas ağrısını azaltmanın yanı sıra mideye rahatlık veren zencefil aynı zamanda bir spor yarışmasından 2 saat önce veya yoğun ve uzun stres dönemlerinde dahi tüketilebilir.

Zencefil, doğal analjik görevi yapan, yan etkisi olmayan, güçlü bir ağrı kesicidir. Etkili bir antienflamatuvar (iltihabı önleyici, azaltıcı) özelliğe sahip olan zencefil eklem ve kas ağrılarına karşı büyük görev üstlenir. Sıcak bir zencefil çay bardağı şişlik ve gözlerin altındaki torbacıkları azaltabilir. Bilimsel çalışmalar artrit hastaların günde iki kere zencefil tüketmenin eklemlerde şişme ve sertleşme promleminin azalmasına vesile olacağını ve sonuç olarak iyi hareket etme halinin daha iyiye gideceğini belirtmektedirler.

Hatta günlük tüketmek kan dolaşımındaki antienflamatuvar maddelerin oranını arttırır. Ayrıca migren atağı sırasında ortaya çıkan bulantıya karşı etkilidir. Yine bir araştırmada zencefil ciddi migren için öngörülen sumatriptan ilacı kadar faydalı olduğu tesbit edilmiştir. Üstelik hiç bir zararlı yan etkiside yoktur.

6) Ağız kokusunu giderir

Zencefil ve taze limon suyu ile gargara yapmak ağız kokusunu yok eder. Bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı zencefil suyunu bir bardak ılık suda çözün ve günde iki kere gargara yapın.

7) Artroz (kireçlenme) belirtileri azalır

Pek çok çalışmalarda zencefilin artroz belirtilerini kısmen azalttığı gözlemlenmiştir. Artroz kıkırdağın bozulmasına eşlik eder. Kıkırdak parçalanması eklemlerde inflamatuvar süreçler tarafından hızlandırılır. Sonuç olarak eklemlerde ağrılar, sişme ve hareketsizlik kendini gösterir. Zencefil hem iltihaplanma sürecini hemde eklem ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur. Dahası kıkırdak çözücü bakteriler TNF-a zencefil tarından bastırılır.

8) Şeker hastalarında kan şekeri düzeyi iyileşiyor

Diyabetli insanların sayısı sürekli artmakta bu nedenle hastalığın hafifletilmesi için doğal maddeler konusunda artarak daha fazla çalışma yapılmakta. Zencefil yine bu alanda bazı etkili antidiyabetik özellikler göstermektedir. Daha doğru söylemek gerekirse, hastalığın kandaki şeker miktarı durumu, lipid profili ve diğer enflamasyon (iltihap) belirteçleri üzerinde olumlu bir etkisi olmuştur. Bilimsel çalışmalar, zencefilin aç iken kan şekerini % 12, HbA1c-değerini % 10 ve ApoB / ApoA-I-oran bağını % 28 düşürdüğünü göstermiştir.

9) Daha kolay kilo verebilirsiniz

Zencefil metabolizmayı ve termojeniği (vücudun yağ yakmasına yardımcı ve ısı arttırıcı besin destekleridir) artırır ve böylece beden yağ yakımını hızlandırır. Bazı araştırmalara göre metabolizmayı %5 ve yağ yakma oranını %16 desteklediği öne sürülmüştür. Ayrıca zencefil iştahı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle yemek öğünlerinden önce bir bardak zencefil- çayı kilo vermede çok faydalıdır.

10) Bağışıklık sistemi güçlendiriliyor

Bağışıklık sistemide zencefil bitkisi özelliklerinden yararlanmaktadır. Vücudumuzun en önemli suda çözünürlük özelliği gösteren antioksidanı olan glutatyon bağışıklık sistemini uyarır. Bunu akyuvarların işlevlerini uyararak yapar. Zencefilin düzenli alınması glutatyonun azalmasını önler. Hastalıklara karşı savaşan zencefil böylece bağışıklık sistemimize destekci olur.

11) Kanser hücreleri ölüyor

Uzun zamandır Tıp alanında zencefil iltihap ve mide bulantısına karşı kullanılmaktadır. Ancak Amerika Michigan Kanser Araştırmaları Derneği tarafından sunulan sonuçlarda tozun kanser hücrelerini başarıyla öldürebileceğini gösteriyor. Zencefil kanserli hücrelerini birbirlerine karşı savaştırmaktadır.

Yapılan tüm testlerde tozla temas eden kanser hücreleri ölmüştür, hatta birbirleri ile kavaga etmeye dahi başlamıştır.

“British journal of Nutrition” dergisinde bilim adamları prostat kanser hücreleri ile mücadele ettiklerini belirtmişlerdir. Deneylerde sağlıklı hücrelere hiç zarar vermeyen zencefil tüm prostat kanser hücrelerini öldürmeyi başarmıştır. Başka bir deneyde zencefil tedavisi ile tümörün % 56 oranında küçüldüğü kanıtlanmıştır.

Farklı şekiller ile kansere karşı mücadele eden zencefil Nekroz NF-kB faktörün azalması ile kanser hücrelerini ölmeye zorlar. Akciğer kanseri, yumurtalık kanseri veya meme kanserinde etkili bir bitkidir.

12) Zencefil alzheimer hastalığını önler ve tedavi edilebilir

Zencefil ve aynı aileden olan kurkuma alzheimer hastalığına karşı etkili bir bitkidir. Gingerol bağı buradada önemli bir rol üstlenmekte. Alzheimer hastalığı ile yakın alakalı beyinde bulunan amiloid plaklarını sadece engellemiyor aynı anda tersine çeviriyor. Buna ek olarak antioksidan olan Zingeron zararlı peroksinitrit dediğimiz serbest radikalleri azaltması sebebiyle diğer nörolojik rahatsızlıklara karşı önemli bir etkendir.

Ancak sağlıklı insanlar açısından zencefil beyinde olağanüstü avantajlara sahip. Araştırmalar, bilişsel yeteneğinin, hafızanın ve genel beyin işlevlerinin geliştiğini göstermiştir.

Ayrıca beyinde bir protein çökeltmesi olan β-amiloidi bastırma özelliğinden dolayı zencefil daima Alzheimer hastalığı tedavilerinde elzemdir. Zencefil bitkisinden tam şifa elde etmek istiyorsanız günde en az 2 gr (1 çay kaşığı) veya 3-5 cm taze olarak tüketmeniz gerekir. Bu miktar kanser, alzheimer veya eklem (artroz) hastalığını önlemek için kullanılabilir.

Ayrıca Gingerol maddesi sayesinde kolesterol düşürülerek safraasidine dönüşür. 45 günlük bir denemede kolesterol değeri yüksek 85 hastaya her gün 3 gram zencefil verilmiş. Deneme süresi sonunda hastaların kolesterol değerlerinin düştüğü gözlemlenmiş. Düşük bir kolesterol hem yüksek tansiyonu, hem kalp ve damar hastalıklarını ve inme riskini azaltır.

Dikkat: Hamile bayanlar zencefil tüketmesin!!!

Mide bulantısı çeken hamile bayanlar zencefil kullanmasınlar. Zira bitkinin bazı maddeleri doğum sancısını tetikleyebilir. Eğer ilaç alıyorsanız vede düzenli zencefil tüketmek istiyorsanız bunları önceden doktorunuz ile konuşmanızda fayda var. Ayrıca hafif bir uyarıcı etkisi olduğu için geç saatlerde fazla tüketmemenizi tavsiye ederiz.

Günlük 5 gram zencefil tozunu aşmayın ve 50 gramdan fazla taze bitkiden tüketmeyin. Gerekirse mutfak terazisi ile tartın. Bedeniniz yeterince zencefil aldıysa belli edecektir zaten.

Buna ek olarak zencefil uzun süre veya yüksek dozda kullanıldığında antikoagülan ilaçların etkisini artırabilir. Diyabet hastaları, bu tür ilaç kullananlar ve yüksek tansiyon hastaları, bu nedenle önce doktora danışmalıdırlar. Ameliyat önceleri zencefil alımı durdrulmalı.